Strenču Psihoneiroloģiskās slimnīcas komplekss

1903. gada laikrakstā „Dzimtenes vēstnesis” parādās raksts, ka ar bruņniecības zemes kases līdzekļiem tiekot celta moderna iestāde „garā vājiem”. Arhitekts Augusts Reinbergs un nākošais slimnīcas direktors Alberts Bērs komandējuma laikā Vācijā un Austrijā iepazinušies ar tā laikmeta tendencēm šāda tipa slimnīcas izbūvē. Slimnīcas atklāšana notika 1907. gadā. Ēkas bija celtas izmantojot paviljonu sistēmu. Slimnīca atbilda Eiropas modernākajām prasībām – centrālapkure, elektrība, ūdensvads, noteksistēma un telpas ar augstiem griestiem. Paviljonus nosauca pirmo slimnieku vārdā – Annas, Augusta, Marijas un Osvalda māja. A. Reinberga projektēto ķieģeļa ēku kompleksā īpaši izceļas unikāla būve - skaistais, 35 m augstais jūgendstila ūdenstornis - skurstenis, kas ir viena no neparastākajām inženiertehniskajām būvēm Baltijā.

Pašlaik slimnīcas komplekss sastāv no vairākām paviljona tipa ēkām slimniekiem un saimniecības kompleksa. Harmonisku vidi veido slimnīcas parks, kurā uzstādīts piemineklis pirmajam slimnīcas direktoram A. Bēram un arhitektam A. Reinbergam.

​Slimnīcas teritorijā 2011. gadā atvērts muzejs. Tajā iespējams izzināt 20. gs. psihoneiroloģiskās medicīnas attīstību Latvijā. Pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi autentiski medicīnas instrumenti, apģērbi un dažādi sadzīves priekšmeti. Diemžēl sakarā ar ekspozīcijas maiņu muzejs uz nenoteiktu laiku ir slēgts.

Vairāk par slimnīcas vēsturi lasi: šeit

Atrašanās vieta: Valkas iela 11, Strenči

Koordinātas: 57.62742, 25.70276